Home > Tijdschrift > Panelverhalen > Offer ik mezelf wéér op?

Panelverhalen: Offer ik mezelf wéér op?


Riet (63) heeft zes jaar lang met heel veel plezier op haar twee kleinkinderen gepast. Toch haalt ze opgelucht adem als Tom en Fleur allebei naar school gaan en ze eindelijk weer wat tijd voor zichzelf krijgt. Maar dan heeft haar dochter Annelies opnieuw groot nieuws!

 

Tekst: Astrid Krijgsman - Illustratie: Marjolein Schalk

 

Wat waren wij gelukkig met het grote nieuws dat Annelies en Richard ons kwamen vertellen, nu alweer ruim zeven jaar geleden. We kregen een grappig koffertje cadeau, met daarin een piepkleine pyjama. Ik viel Annelies meteen om haar hals en huilde van blijdschap. Bij Maurice, mijn man en de aanstaande opa, duurde het wat langer voordat het kwartje viel. ”Je bent in verwachting?” stamelde hij opeens.

 

We begonnen allemaal te lachen en de rest van de avond kletsten we over baby’s, bevallingen en alle komende veranderingen. Natuurlijk bood ik meteen aan om op te passen. Het leek me geweldig om Annelies te kunnen helpen en tegelijkertijd een goede band op te bouwen met mijn kleinkind. Annelies is mijn enige dochter en ik vond het fijn om er voor haar te kunnen zijn.

Naarmate de zwangerschap vorderde, maakten we plannen. Annelies zou vier dagen per week blijven werken. Haar kindje zou dan twee dagen bij mij komen en twee dagen naar het kinderdagverblijf gaan. Maurice werkte toen nog fulltime, dus het kwam echt op mij neer. Zelf was ik een half jaar daarvoor gestopt met werken. Ik had de laatste vijftien jaar met veel plezier in een modezaak gewerkt, maar vond het te zwaar worden om de hele dag te staan. Bovendien wilde ik wat meer van het leven gaan genieten. Een paar jaar later zou Maurice met de VUT gaan en dan konden we samen de dagen gaan doorbrengen. Daar keek ik ook erg naar uit.

 

Tom werd geboren en daarna waren we allemaal een beetje van slag. Ik had niet verwacht dat een eerste kleinkind zo’n impact zou hebben. Na drie maanden ging Annelies weer aan het werk en bracht ze Tom om zeven uur ’s ochtends al bij ons. Ik nam het lieve bundeltje van haar over en zat dan zeker een uur lang gelukzalig op de bank met het slapende jochie in mijn armen. Daarna legde ik hem in het ledikantje dat we speciaal hadden aangeschaft voor de oppasdagen. Dan deed ik wat huishoudelijke klusjes, om daarna met Tom te gaan wandelen. Zo trots als een pauw liep ik achter de kinderwagen. Ik vond het heerlijk!

Het kleine bundeltje werd ouder en groter en had minder slaap nodig. Hij ging op ontdekkingsreis; eerst schuivend op zijn billen door de woonkamer. Ik moest alle spullen in veiligheid brengen. Zeker toen Tom ging lopen en er niet voor terugdeinsde om op een stoel of tafel te klimmen. Ik vond het fascinerend om deze tijd nog een keer te mogen meemaken. We voerden samen de eendjes, haalden brood bij de bakker, bakten koekjes, kliederden met verf en zaten aan het einde van de dag samen uitgeput voor de televisie naar de Teletubbies te kijken.

Ik genoot van Tom en hij van mij. Het was heel anders dan toen ik zelf moeder werd van Annelies. Nu maakte ik het veel intenser mee. Alle verhalen die ik had gehoord van andere oma’s waren waar. Het was alsof je het nog een keer kon overdoen.

 

Toen Tom twee jaar oud was, werd zijn zusje Fleur geboren. Annelies besloot een dag minder te gaan werken, maar rekende er wel op dat Fleur en Tom samen twee dagen bij mij mochten komen. Ik dacht er niet over na. Natuurlijk was Fleur welkom! Het werd wel druk, met twee kleintjes in huis. Na een oppasdag was ik ’s avonds vaak gevloerd. Tom werd een drukke peuter en vroeg de hele dag door om aandacht, terwijl hij die nu met zijn zusje moest delen.

Toen Tom naar school ging, was ik stiekem best blij. Nu had ik wat meer tijd voor Fleur. Maar het bleef druk. Ik moest Tom naar school brengen en weer ophalen voor een boterham tussen de middag. Ik liep van hot naar her en keek de hele dag op mijn horloge. Alles moest opeens weer gepland worden. Lanterfanten was er niet meer bij.

Toen Fleur drie werd, begon ik uit te kijken naar het moment dat ook zij naar school zou gaan. Als de kinderen zouden overblijven op school, zou ik zelf weer wat meer ruimte en tijd hebben. Maurice ging bijna met de VUT en we wilden graag samen dingen gaan ondernemen. Lekker fietsen, onze grote hobby. Daarnaast wilde ik graag vrijwilligerswerk gaan doen. Ik had mijn oog laten vallen op De Zonnebloem. Dat leek me een mooie organisatie om me voor in te zetten.

Annelies regelde het overblijven, maar met tegenzin. ”Je woont zo dicht bij de school? Ze kunnen toch wel gewoon bij jou eten?”

”Dat kán wel”, zei ik. ”Maar papa en ik willen niet meer de hele dag vastzitten aan tijden. We halen de kinderen op die twee dagen toch uit school?” Annelies mopperde nog, maar legde zich erbij neer.

We genoten zeker zes maanden van ons ’lege’ leven. We konden doen waar we zin in hadden, behalve op onze oppasdagen na drie uur. Dat was goed te doen. We haalden Tom en Fleur op en dan bleven ze tot ongeveer half zes bij ons. Maurice en ik gingen vaak fietsen. Ik schreef me in als vrijwilliger en ging weer vaker op stap met vriendinnen. Ik merkte dat ik weer meer energie kreeg. Het oppassen had er toch ingehakt.

 

En toen kwam Annelies opeens langs met een nieuwtje. Het derde ’grote nieuwtje’ om precies te zijn. Ja, ze was weer zwanger. Maurice en ik waren eerst even stil van verbazing. Dit hadden we niet meer verwacht. Daarna omhelsden we Annelies en feliciteerden we haar met de zwangerschap.

”Richard en ik willen het zo graag nog een keer meemaken”, zei ze dromerig. ”Tom en Fleur zijn zo snel groot geworden. Nu gaan we het veel bewuster doen.”

Ik dacht dat ze daarmee bedoelde dat ze minder zou gaan werken. Dat bleek echter een misvatting. ”Jullie willen toch wel weer oppassen, hè?” vroeg ze. Of eigenlijk was het niet eens een echte vraag, meer een mededeling. ”Op de vaste dagen dat Tom en Fleur toch al bij jullie zijn?”

”Nou…” begon Maurice voorzichtig. ”Daar moeten we even over nadenken. In noodgevallen kun je altijd een beroep op ons doen en een logeerpartijtje in het weekend vinden we hartstikke gezellig.”

Annelies’ gezicht betrok. ”Maar jullie kunnen nu toch geen nee zeggen? Jullie hebben ook op Tom en Fleur gepast. Dan kan deze kleine…” Ze maakte haar zin niet af en legde beschermend haar handen op haar buik.

”Zo moet je het niet zien”, suste ik haar. ”We zullen net zo veel van dit kleinkind houden als van de andere twee. Dat spreekt voor zich. Maar we hebben onze dagen nu anders ingedeeld. Je vader werkt niet meer. We willen ook andere dingen doen.”

”Wat moet ik dán?” begon ze lichtelijk hysterisch. ”Als ik al die dagen kinderopvang moet betalen, kan ik net zo goed stoppen met werken.”

”Dat is wel dé manier om op en top van je derde kindje te genieten”, zei Maurice.

Dat was tegen het zere been. Want waar haalde Maurice het lef vandaan om te zeggen dat ze moest stoppen met werken? Dat was belachelijk ouderwets en zij had óók recht op haar eigen dingen. Boos liep ze de deur uit en wij bleven ontredderd achter.

”Ze draait wel bij”, zei Maurice, maar hij klonk niet erg zeker van zijn zaak.

”Zou je denken?” Ik trok mijn wenkbrauwen op. ”Je weet hoe eigenwijs en standvastig ze kan zijn.”

We hoorden drie dagen niets van haar. En toen ze Fleur en Tom kwam ophalen, zei ze nauwelijks iets.

”Laat haar maar even”, zei Maurice. ”Als ze eenmaal een oplossing heeft gevonden, beseft ze heus wel dat ze onredelijk is geweest.”

Na een week besloot ik om bij haar langs te gaan. ”Luister eens, lieverd”, zei ik zo vriendelijk mogelijk. ”Even over dat oppassen… We hebben er goed over nagedacht, maar we willen het echt niet meer. We hebben het met veel liefde en plezier gedaan voor Tom en Fleur, maar twee hele dagen oppassen zien we niet meer zitten. Dat wordt te zwaar. En we willen ook wat andere dingen gaan doen. Maar je kunt altijd op ons rekenen als het nodig is.”

Maar Annelies bleef boos en vroeg me zelfs om te gaan. Verdrietig stapte ik weer op mijn fiets. Was dit wel de juiste beslissing? Waren wij egoïstisch? Of gingen Annelies en Richard er wel érg gemakkelijk vanuit dat wij onszelf wel weer vier jaar lang zouden opofferen? De ouders van Richard woonden veel te ver weg om te kunnen oppassen, maar ze konden natuurlijk ook gastouders zoeken. Of misschien kon Annelies iets regelen met een vriendin? Zij de ene dag de kinderen en die vriendin de andere dag?

 

Een paar dagen later werd ik gebeld door mijn jongere zus Betty, de lievelingstante van Annelies. Betty en ik hebben vroeger veel op elkaars kinderen gepast en Annelies ging ook als puber nog vaak op bezoek bij haar tante. Betty en ik zijn heel close en bespreken van alles met elkaar.

”Wat hoor ik?” zei ze. ”Laat jij je dochter zo zitten?”

”Hoe bedoel je?” vroeg ik verbaasd.

”Ik had Annelies net aan de lijn. Ze was in tranen. Ze zei dat je haar laat barsten.”

Ik vertelde Betty het hele verhaal. ”En ik vind het zó rot dat Annelies het maar niet wil begrijpen”, besloot ik.

”Nou, ik begrijp het eerlijk gezegd ook niet”, zei Betty. ”Je doet er je dochter zo veel plezier mee. Nu moet ze stoppen met werken omdat jullie weigeren op te passen.”

”Dat lijkt me erg overdreven”, zei ik. ”Er zijn toch genoeg andere oplossingen te bedenken?”

”Ik pas ook op mijn kleinkinderen en ik ben blij dat ik de kans krijg om dat te doen. Er zijn vrouwen van onze leeftijd die niet eens oma zijn. En grootouders die hun kleinkinderen nooit mogen zien. Het is heel bijzonder om zo’n grote rol in het leven van je kleinkinderen te mogen spelen. En hoe zal het voor die derde spruit zijn? Om als enige níét bij oma terecht te kunnen? Het is dat ik zelf vier kleinkinderen heb, anders had ik Annelies wel geholpen.”

Een beetje geprikkeld beëindigde ik het gesprek.

Maurice werd kwaad toen hij hoorde wat Betty had gezegd. ”Dus wíj moeten oppassen omdat er ook opa’s en oma’s zijn die hun kleinkinderen niet mogen zien? Wat een onzin!” brieste hij. ”We zijn er altijd geweest voor Annelies en haar gezin. We hebben zes jaar lang opgepast en vangen de kinderen na schooltijd nog steeds op. We zitten bij hen thuis als ze ’s avonds uit willen, de kinderen komen hier vaak logeren en we nemen ze af en toe een dagje mee uit. Jij gaat zelfs met de kinderen naar de dokter en de tandarts als dat beter uitkomt.” Hij schudde zijn hoofd.

”Riet, we doen genoeg en hebben ook meer dan genoeg gedaan. Annelies moet zélf haar verantwoordelijkheid nemen. Zij willen graag een derde kindje, dus moeten ze daar ook maar zélf voor zorgen.”

Met dat laatste was ik het niet helemaal eens. In onze tijd was het normaal om te stoppen met werken en zelf voor je kinderen te zorgen. Tegenwoordig is het bijna abnormaal om huismoeder te zijn. Ik begrijp best dat Annelies wil blijven werken. Het leven is duur en ze kunnen het geld waarschijnlijk goed gebruiken. Maar ze mag er niet zomaar van uitgaan dat wij wel weer komen opdraven.

 

Annelies is nog steeds boos. Ze probeert wel normaal te doen als ze de kinderen komt ophalen, maar gezellig is het niet meer. Ze is kortaf en blijft niet meer plakken zoals vroeger. Ook komt ze nooit meer spontaan op bezoek. Ze vertelt me nauwelijks nog iets over de zwangerschap. Toen ze zwanger was van Tom en Fleur ging ik altijd mee naar de verloskundige. Nu heeft ze me niet gevraagd om mee te gaan.

Ik ben er echt ziek van. Ik wil meeleven met haar dikke buik, samen babyspulletjes kopen en lekker klagen over al die kwaaltjes die bij een zwangerschap horen. Maar als ik ernaar vraag, krijg ik altijd hetzelfde korte antwoord: ”Het gaat goed.”

Ik probeer telkens weer met haar te praten. Ik heb al zo vaak gezegd dat we het niet kwaad bedoelen. Dat we net zo veel van de nieuwe baby zullen houden als we van Tom en Fleur houden. Maar Annelies kan of wíl het niet begrijpen. Richard zegt er niet veel over. Ik heb de indruk dat hij ergens wel begrip heeft voor onze situatie, maar dat hij Annelies niet wil afvallen.

Mijn broer Ton is het - in tegenstelling tot Betty - wél met ons eens. Hij heeft nooit op vaste dagen willen oppassen. ”Ik ben dol op die kinderen”, zei hij. ”Maar ik wil mezelf niet vastleggen. Dat hebben ze maar te respecteren. Zíj kiezen voor die koters, niet ik.”

Deze week zei Annelies opeens dat ze buitenschoolse opvang voor Tom en Fleur aan het regelen was. Zodat wij helemáál niet meer hoeven op te passen. ”Dan heb je echt de hele week tijd voor jezelf”, zei ze sarcastisch.

”Dat is toch nergens voor nodig?” piepte ik.

Ze haalde haar schouders op. ”Jullie hebben ook recht op een eigen leven.” Maar de manier waarop ze het zei, was allesbehalve vriendelijk.

Ik ben geneigd om toe te geven. Maar Maurice niet. ”Dan gaan we iets doen wat we eigenlijk niet willen. Ik vind dat Annelies zich als een puber gedraagt en dat hoeven we niet te accepteren.”

”Maar straks wil ze ons nooit meer zien”, zei ik.

”Nou, dat zal wel meevallen”, zei Maurice. ”Ze draait wel bij zodra die kleine er eenmaal is. Ze is onze enige dochter en we hebben altijd goed contact met haar gehad. Dat loopt echt niet stuk op dit meningsverschil.”

Maar ik heb er een hard hoofd in. Ik wil een rol blijven spelen in het leven van mijn dochter en mijn kleinkinderen. Maurice en Annelies zullen allebei niet toegeven. Daar ken ik ze goed genoeg voor. Ondertussen wordt de buik van mijn dochter alsmaar dikker en de bevalling komt steeds dichterbij. Beste panelleden, wat moet ik doen?

 


 Terug naar overzicht 

Reactie plaatsen


Naam :
Email :
Leeftijd : jaar
Verhaal :
  = verplicht veld
 Terug     Plaats reactie 


Reacties
Geplaatst door mandje - 52 jaar - op 9 Feb 2012, 11:51:23

Lieve Riet,
Ik zou hier niet aan toegeven. Ze probeert jullie nu te chanteren met die BSO van de 2 oudsten. Jullie zijn beiden een stuk ouder dan bij de eerste. Bovendien allebei met de vut. Denk nu maar eens lekker aan jezelf. Annelies en man kiezen voor de derde en niet jullie!!
Geplaatst door Nicky - 39 jaar - op 10 Feb 2012, 12:10:53

Jullie tijd van zorgen is voorbij, het is al heel mooi dat jullie zo lang voor de andere kinderen hebben gezorgd. Het is hun beslissing om te gaan voor een derde en daarbij kunnen ze er niet zonder meer vanuit gaan dat jullie wel weer oppassen. Ik vind de houding van je dochter erg egoistisch. Ga lekker genieten met zijn twee-en!
Geplaatst door Jolanda - 44 jaar - op 13 Feb 2012, 12:57:33

ik vind dat deze ouders helemaal gelijk hebben, hun dochter kan het ook anders bekijken, ze heeft al die jaren geluk gehad en haar ouders hebben het recht om aan te geven dat zij er geen zin meer in hebben zoals maurice zegt ze kiezen zelf voor een derde kindje, jammer dat de opa's en oma's nog steeds als oppas worden gezien, neem je verantwoording het is jullie kind !
Geplaatst door mama - 30 jaar - op 13 Feb 2012, 13:11:32

Je dochter komt over als een verwend nest! Sorry dat ik het zo zeg... ze wil graag een 3e kind en is er zelf verantwoordelijk voor. Dat jullie altijd hebben opgepast, is iets waar ze heel dankbaar voor moet zijn, en zeker niet als een vanzelfsprekendheid moet zien. Ik hoor iedereen alleen praten over dat je dochter minder kan gaan werken. Maar hoe zit het met je schoonzoon? Hij kan toch ook een dag minder werken? Zelf verwacht ik binnenkort mijn eerste kindje, en hebben geen (schoon)ouders in de buurt. Zowel mijn man als ik gaan minder werken. Daar heb je recht op dmv ouderschapsverlof!
Toegeven en 2 dagen gaan oppassen lijkt me niet verstandig. Wat evt wel een optie is, is om een compromis te sluiten. Bijvoorbeeld 1 dag in de week, of 2 middagen (de middagen dat je Tom en Fleur ook al hebt). Dan heb je de ochtenden voor jezelf en hoeft de baby alleen de ochtend naar de creche. Maar doe dit alleen als jullie dit willen! Niet omdat je dochter dit wilt!
Geniet van de kinderen en vergeet niet dat zij degene is die moeilijk doet, niet jij.
Geplaatst door Nien - 31 jaar - op 13 Feb 2012, 15:46:58

Hoi Riet,
Ik vind he erg knap dat jullie nee hebben durven zeggen, en eerlijk gezegd vind ik je dochter inderdaad wel een beetje verwend.
Dat jullie de oudste 2 zo lang en zo veel hebben opgevangen is alleen maar mooi meegenomen voor haar.
Jullie twee zijn ook al een paar jaartjes ouder en moeten ook lekker kunnen genieten van je oude dag.
Wellicht is het een idee om 1 dag in de week op te passen? (alleen jij en je man er beide achter staan natuurlijk)
Het lijkt mij dat je dochter hiermee al aardig mee geholpen wordt.
Zelf werk ik ook, en mijn kindje is ook volledig aangewezen op de kinderopvang, en ja.. ik werk dus voor ongeveer 100 euro per maand, maar dat is mijn eigen keuze. Ik wilde graag een kindje.
Veel succes en sterkte met je probleem en ik hoop dat jullie er uit komen.
Geplaatst door Astrid - 41 jaar - op 16 Feb 2012, 09:37:35

Beste Riet,
Jullie maken of hebben de goede keus gemaakt vindt ik. Toen jullie op de twee andere kleinkinderen oppasten waren jullie ook weer jonger. Nu is de tijd voor jullie zelf om lekker te genieten op de manier die jullie willen.
Zelf hebben wij twee kinderen van 5 en 2 waar mijn ouders en schoonouders een dag hebben opgepast. Maar toen mijn moeder zo wat later wilde qua tijd heb ik mijn werktijd aangepast. Als we een derde zouden hebben gewild dan hadden mijn ouders dat ook niet meer gedaan omdat mijn moeder dat toen vaak heeft laten blijken Laughing
Ik vind dan ook dat dat onze verantwoording zou zijn geweest qua oppas. Ook als ze een keer niet kunnen zeg ik  dat het ons probleem is en niet van hun.
We beseffen ook dat we veel geluk hebben dat ze zoveel hebben opgepast maar ik zou het niet nog eens durven vragen qua leeftijd.
Ik vind niet dat jullie dochter oppasdagen mag eisen, eigenlijk moet ze juist waarderen dat jullie ze al totdusver hebben geholpen.
De verantwoording wordt ook steeds groter naarmate je ouder wordt. Mijn moeder zou dat voor een kleintje liever niet meer willen en dat is ook uit goedheid juist.
Ik wens jullie alle geluk toe en geniet lekker van alles wat jullie willen.
 
 
Geplaatst door Luna - 41 jaar - op 20 Feb 2012, 00:39:53

Ik vind dat jullie dochter op een heel puberale manier probeerd haar zin door te drijven. Het is eigenlijk van de gekke dat ze er maar vanuit gaat dat jullie oppasouder worden voor kindje nummer drie. Ze mag van geluk spreken dat jullie dat al voor de eerste twee hebben kunnen en willen doen. Het is nog altijd wel zo dat zij voor kinderen hebben gekozen en het dan ook hun taak is voor hun kinderen zorg te dragen. Je kunt een oma en opa niet gaan opleggen om als oppas te fungeren. Zou mooi worden. Jij zegt dat je wel kunt begrijpen dat ze wilt blijven werken, omdat ze dit leuk vindt en omdat het finacieel niet anders kan. Nou, dan had nummer drie er niet moeten komen. Hard, maar wel waar. Ze had trouwens ook wel even kunnen vragen voor dat nummer drie al onderweg was of jullie dit nog wel konden opbrengen, dan had ze een andere oplossing kunnen zoeken of een andere keus kunnen maken. Maar nee, ze zorgt eerst dat ze zwanger is en vervolgens scheept ze jullie met het kind of een schuldgevoel op. Nee, vind dit absoluut niet kunnen en vind ook zeker dat jullie niet moeten toegeven. Laat haar maar boos zijn. Een kind nemen doe je niet zo ondoordacht of onvoorbereid, daar moet je goed over nadenken en vantevoren zaken regelen.
Ga jullie maar lekker van jullie tijd genieten, dat hebben jullie wel verdient. Jullie taak als ouder zit erop, en daarbij ook de verantwoordelijkheid voor jullie kind. En zij moet de verantwoordelijkheid voor haar kinderen op zich nemen. Dan maar wat minder werken of stoppen en het met minder doen. Kan ze dit keer ook echt van haar kleintje genieten, want dat was toch uiteindelijk de reden dat ze voor nummer drie hebben gekozen.
 
Misschien een goede tip. Laat haar het verhaal eens lezen met de reacties. Misschien dat dat haar ogen opent en ze zich bewust wordt van het feit dat jullie ook recht hebben op een fijne tijd samen. Oma en opa zijn moet leuk zijn, geen verplichting.
Sterkte en veel VUT plezier gewenst
Groetjes
Luna
 
 
Geplaatst door lezer - 33 jaar - op 26 Feb 2012, 18:08:28

misschien had je dochter voor ze zwanger werd even kunnen overleggen met jullie over de opvang. ik vind niet dat ze er van uit kan gaan dat opa en oma de opvang wel verzorgen. en nu jullie de schuld geven over opvang kosten die ze nu meer kwijt zullen zijn. ze mogen ook wel dankbaar zijn dat er al 6 jaar gratis opvang verschaft is. het is jullie groot recht om nee te zeggen..en iid misschien moet ze dan stoppen met werken, merkt ze ook eens hoe zwaar het  is om alle dagen voor je kind te zorgen..nu heeft ze nog uitvlucht mogelijkheden..
Geplaatst door tessa - 20 jaar - op 14 Mar 2012, 14:04:53

Ik lees vaker van dit soort verhalen en elke keer zeg ik weer tegen mezelf, dit ga ik dus nooit zo doen! Wat vervelend voor je zeg en ik vind het heel egoistisch van je dochter om zo te reageren. Het is jammer dat ze geen broer/zus heeft want als mijn zus dat zo bij mijn moeder zou doen dan zou ik toch wel even pis link zijn geworden. Is het misschien een idee om dit verhaal aan haar te laten lezen, zodat ze ziet dat je altijd hebt genoten van de kleinkinderen maar dat het soms een beetje teveel voor je werd? Ik vind zowiezo dat vier dagen werken wel erg veel is als je drie kinderen hebt, mijn zus heeft er 1 en die werkt 2 hele dagen over drie dagen verspreid, maargoed dat is haar eigen keuze, ik wil alleen zeggen dat ik vind dat je groot gelijk hebt en dat je dochter wel wat meer respect mag tonen. Veel succes verder en ik hoop dat alles goed komt!
Geplaatst door jane - 24 jaar - op 19 Mar 2012, 10:20:57

beste riet ik vind dat jou dochter zich ongelovelijk aanstelt en dat ze zich wel is wat volwassener op mag stellen zei moet ook kunnen begrijpen dat jullie ook tijd voor je zelf nodig hebt en ik zal er niet aan toe geven als ik jou was hoe moeilijk het ook is heb echt recpect voor jou en je man en natuurlijk hou je van al je drie kleinkinderen even veel dat weet zei zelf ook wel Laughingen zei en haar man nemen er een kindje bij is dus ook hun verantwoordelijkheid mvg jane
Geplaatst door merlin - 39 jaar - op 25 Mar 2012, 21:34:22

hoi riet.
ik vind dit wel een moeilijk iets, ik begrijp beide wel,annelies denkt dat jullie de 3de niet willen, of accepteren,maar ze wilt het zelf nog 1x meemaken en bewuster? dus ja dan zal ze ook een dag of meer minder moeten gaan werken.
 ikzelf heb een stiefzoon van 29 en die heeft een dochterjte van nu 6 jaar,maar de eerste 4 jaar had ik haar dagelijks hier voor oppas,dat heb ik ook met liefde en plezier gedaan,maar zeg heel eerlijk als ze nu zouden komen met dat ze weer zwanger zijn en of ik weer dagelijks kan oppassen,dan zeg ik heel hard nee,en niet voor het kind maar wel voor onszelf, mijn man is zoals je wel begrepen hebt aan de leeftijden een heel stuk ouder dan mij,en ik ben sinds 6 jaar ziekelijk,zelfs invalide geworden,en het was toen voor mij al zwaar en toveren met de tijd,vooral omdat we zelf ook nog vrij jonge kinderen hadden van toen 5,8 en 10,dus kon er wel nog een baby bij, ja toch,maar nu ben ik al 2 jaar met mijn eigen leven met onze kinderen bezig en een eigen tijdsindeling met ziekenhuis bezoeken en waar mijn kinderen allemaal naartoe moeten,dat ik het gewoon fysiek niet aankan om nu nog op een baby te kunnen passen.
al moet ik wel zeggen ik heb mijn kleinkind altijd graag om me heen,en sinds ze op school zit zie ik haar vrijwel niet meer,als af en toe een weekend dat ze er zelf om vraagt,dat is wel weer de andere kant,en dat mis ik toch ook weer wel.
mijn stiefzoon weet ook dat ik altijd ja zeg zodra hij belt om op te passen,en dat ik mijn eigen dan voorbij loop,want al voel ik me niet goed,zeg ik nog ja,dus belt hij ook bijna nooit meer voor op te passen,maar komt zondags gewoon af en toe op de fiets met haar naar hier.
dus ik vind het moeilijk dat het kontakt minder is,maar begrijp wel heel goed dat het voor jullie niet echt meer te doen is,en vind ik dat je dochter daar ook rekening mee moet houden,en het in ieder geval bespreekbaar moet zijn,en misschien een tussenoplossing,bv 1 dag oppassen ipv 2 dagen,en je dochter een dag minder werken, vind het wel erg om te lezen dat je dochter nu die 2 anderen op de vaste dagen ook bij jullie weg wilt halen,dat zou jullie maar ook die kinderen geen goed doen
veel sterkte en sucses en wijze besluiten hierin
gr merlin
Geplaatst door G - 27 jaar - op 14 Apr 2012, 23:25:39

Zelf heb ik (nog) geen kinderen, maar persoonlijk zou ik de zorg denk ik nooit op deze manier aan mijn ouders opdringen. Ik ben het met de anderen eens dat Annelies zich verwend opstelt. Ze mag blij zijn met alles dat jullie al die jaren voor haar hebben gedaan. Misschien moet ze even slikken omdat het niet zo zal lopen zoals ze verwachtte, maar ze zal zich erbij neer moeten leggen. Ik hoop dat ze inmiddels van gedachten is veranderd en dat jullie bij je standpunt zijn gebleven. Veel succes met de situatie!
Geplaatst door Heidi - 38 jaar - op 24 Apr 2012, 22:46:36

Beste Riet,
ik koop de mijn geheim 2e hands op de markt en lees graag alle verhalen. Vandaar een late reactie op jouw verhaal. Ik las met veel verbazing jouw verhaal. En ik denk dat het aan de instelling ligt van jouw dochter dat zij zich opstelt zoals ze doet. Dat zit in iemands karakter en waarschijnlijk heeft opvoeding en jouw oppas op de 1e 2 kleinkinderen ook een grote rol gespeeld. Maar ik wil toch graag mijn reactie kwijt.
Ik ben 38 jaar en heb een dochter van 4 jaar. Onverwachts kwam ik alleen te staan tijdens de zwangerschap. Mijn vader wordt 80 jaar en mijn moeder wordt 74 jaar, dit jaar. Nog nooit heb ik gedacht om op hun terug te kunnen vallen i.v.m. vaste oppas. Ze helpen me waar ze kunnen. Maar ik werk 3 dagen in de week en mijn dochter gaat 3 dagen per week naar de BSO. Voorheen 3 dagen naar de kinderopvang. Ik ben ongevraagd in deze situatie terecht gekomen, maar ben een volwassen vrouw, die moeder is en daarvoor toch echt de eigen verantwoordelijkheid voor opvang moet nemen. Ik vind echt dat je NOOIT iets mag verwachten van je ouders. Mijn zus en broer hebben iets oudere kinderen en die kinderen zijn daar veel vaker geweest i.v.m. opvang voor t werk. Maar mijn ouders waren een stukje ouder, toen ik ze nog een kleinkind kwam " brengen". Ik geloof en voel dat ze even veel houden van al hun kleinkinderen, maar mijn dochter heeft daar nog nooit geslapen, omdat ze vroeg wakker is en zich zelf nog niet echt vermaakt op een vroege ochtend. Mijn ouders slapen lang uit en de andere kleinkinderen kunnen er wel slapen, omdat ze in de ochtend langer slapen of zich zelf kunnen redden. WIE BEN IK DAN OM DAT TE VERWACHTEN VAN HUN KANT. EN DAT MEEN IK! Ik heb mijn eigen " lage" inkomen, zonder hulp van uitkeringen, ik ontvang geen alimentatie en vraag zelden om af en toe een paar uurtjes per maand op te passen. En als dat niet kan om welke reden dan maar ook, dan vind ik dat je je daar bij neer moet leggen. Het is MIJN dochter, niet die van hun. Hun tijd van zorgen en opvoeden is geweest. Dus alles wat je aanbiedt is mooi meegenomen en laten ze zelf voor hun kroost zorgen! Ik kan hier echt kwaad om worden. Hoe kun je de mensen die alle jaren voor jou hebben gezorgd en ook nog 4 jaren lang op de 1e 2 kleinkinderen hebben gepast, zo voor hun hoofd stoten. Eens houdt het op toch. Zeer kinderachtig gedrag!
Het zou fijn zijn, dat jouw dochter dit verhaal en reacties gaat lezen, wellicht heeft ze er dan een andere kijk op. Ik wens jou en jouw man veel plezier met jullie vrije tijd. Geniet zo lang het nog kan en blijf lekker opa en oma van de 3 kleinkinderen!











Jouw Verhaal

Naar jouw verhaal...